Recenzja "czytelnicza": 365 DNI - Blanka Lipińska

Cześć!Dzisiaj przychodzę z niego innym postem, mianowicie chcę Wam opowiedzieć o moich wrażeniach, po przeczytaniu książki "365 dni", Blanki Lipińskiej.Pomysł na napisanie tej recenzji zrodził się w mojej głowie, jak tylko przeczytałam 1/3 książki. Dlaczego? Już na wstępie powiem wprost: byłam nią bardzo rozczarowana.Nie będzie to długa recenzja, pełna szczegółów dotyczących książki, wydawnictwa, czy samego autora. Te informacje znajdziecie na stronie każdej księgarni, w której możecie zakupić książkę. Zamierzam skupić się na treści i moich wrażeniach.O książce dowiedziałam się jakieś 2 tygodnie przed jej premierą. Była oczywiście jeszcze niedostępna, co tylko wzmagało mój "apetyt" na to, by ją MIEĆ. Książka swoją premierę miała na początku lipca. A z tego, co wiem, niebawem będzie można ją zakupić w Biedronkach za 24,99 zł. Cena regularna w księgarni to 49,99 zł i w tej cenie ją zakupiłam w EMPIK'u.Byłam więcej, niż podekscytowana, mogąc ją w końcu wziąć w dłonie, jednak po z każdą przeczytaną stroną, mój entuzjazm malał. Po przeczytaniu 1/3 książki, byłam już tak rozczarowana, że zaprzestałam czytania i odłożyłam ją na parę dni, aż moje negatywne emocje z nią związane miną.Wróciłam do niej po paru dniach. Dokończyłam czytanie, jednak już wiedziałam, że jak tylko skończę czytać, to książki się pozbędę. Sprzedałam ją niemal natychmiast.

Chciałabym móc wymienić plusy i minusy, jednak nie jest to dla mnie tak proste i oczywiste w wypunktowaniu. Poza tym, szczerze mówiąc, plusów nie ma - chyba, że brać pod uwagę okładkę, która, co by nie mówić: przyciąga wzrok.Co mi się w niej nie podobało:

  • Fabuła. Co chwilę miałam wrażenie, że ta historia jest mi dobrze znana. Parę lat temu, kiedy to byłam pod wpływem Sagi "Zmierzch", czytałam sporo przeróbek innych książek, tzw. fanfiction i zdarzyło mi się przeczytać książkę, którą była bardzo, bardzo podobna w fabule. Stąd już po pierwszych stronach miałam silne deja vu
  • Słownictwo. Rozumiem, że dla pokreślenia pewnych emocji czy scen, warto użyć środków mocniejszego wyrazu. Jednak wg mnie nawet wulgaryzmy i cała "łacina" mogą być "smacznie podane". W książce "język" bardzo mnie raził. Język był prosty, ażeby nie powiedzieć prostacki, płytki, zniechęcający, lekko dziecinny. Określenia typu "fagas" bardzo mnie irytują i bynajmniej nie oddają powagi czy jakkolwiek szeroko pojętego gangsterskiego "klimatu"
  • Bohaterowie. Oczywiście jedni ich polubią, inni znienawidzą. Wg mnie czytelnik lubi w jakiś sposób utożsamić się z postacią, szuka podobnych cech czy zachowań. Tutaj nie mogłam znaleźć nic dla siebie. Postać męska.. bynajmniej męska nie była. Żeńska była tak rozchwiana emocjonalnie, że w pewnym momencie miałam ochotę przeskakiwać fragmenty książki, bo nie mogłam już znieść tej "kreacji"
  • Porównanie. Rozumiem, że autor chce zachęcić czytelnika do kupna, do przeczytania książki. Jednak porównanie do "Ojca Chrzestnego" oraz "50 Twarzy Greya" - zobowiązuje. Uważam, że w "365 dni" próżno szukać jakichkolwiek podobieństw. To była wręcz "chłopięca zabawa w gangsterów z osiedlowego podwórka", a z klimatem BDSM nie miało to wg mnie nic wspólnego. Nie wystarczą sceny pościgów, zabijania, czy ostrego seksu, by móc się porównywać z ww. pozycjami. Dla mnie to dodatkowy strzał w kolano. 


Wszystkie te elementy złożyły się na moje ogromne rozczarowanie. Powtarzająca się fabuła byłaby do przyjęcia, gdyby była napisana "ze smakiem", z dojrzałością i z wyczuciem klimatu Sycylii, z klimatem BDSM. To wszystko naprawdę mogło zagrać. Mogło bardzo dobre zagrać. Pomysł był dobry, ale realizacja uważam - kiepska.

Czytałyście / czytaliście ?
Jak Wasze wrażenia ?

Jola

Komentarze

  1. Przyznam szczerze, że mnie nie ciągnie do takich książek, ale uważam, że nawet one mogą być napisane ze smakiem i pomysłem. Szkoda, że tutaj zabrakło obydwóch elementów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz :)

Na Wasze pytania odpowiadam pod postami, pod którymi zostały one zadane:)
Staram się odpowiadać na każdy komentarz pod postem:)

Jeśli mój blog Cię zaciekawi zachęcam do "obserwowania" - byłoby mi bardzo miło:)

Popularne posty